Vánoce na ISS

1. prosinec 2007 | 00.01 |

Jak Valery a Bill slavili Vánoce

Věděli jste že ve vesmíru slavilo vánoce už třicet pět lidí? I když jsou to veskrze smutné svátky daleko od domova, s mnohdy mezinárodní posádkou bojující s ponorkovou nemocí, stojí zato je oslavit.

Takové vesmírné vánoce vypadají podobně jako na planetě Zemi. Vše však v rámci možností v souladu se stavem bez tíže. Takové ozdoby na vánočním stromku, nebo jmelí na lustru asi moc nevisí. A stromek taky nemůže být zrovna živý. Jednak by do vánoc nemusel vydržet a navíc co potom s padajícím jehličím, které se v kosmické lodi dosti špatně uklízí.

Kdyby jste se někdy dostali do vesmíru, budete mít výběr z dvou set padesáti košer druhů jídel a pití, což se vám na Zemi jen tak nepovede. Takže na vánoční tabuli se běžně objevuje krocan nebo borsch, podle toho jestli vyplujete s americkou nebo ruskou posádkou. I když výběr z jídel je značně velký, těžko najdete kosmonauta, který by si kosmickou stravu pochvaloval. Stav bez tíže totiž způsobuje překrvení sliznice a tudíž i sníženou schopnost chuťových pohárků zaznamenat chuť pokrmu. Mezi kosmonauty jsou proto velmi oblíbené různé ostré omáčky z Mexika nebo Thajska, ze zeleniny pórek, cibule a česnek. Obyčejný chleba na vesmírném jídelníčku budete hledat těžko. Je nahrazený tortilou, protože příliš drobí.

A co takový přípitek před večeří? Asi vás zklamu, ale zde je alkohol přísně zakázán. I když je tento zákaz nejčastěji překračován a i lékaři ne zrovna příliš doporučován, stále platí nic a nikoho nevyjímaje. Dokud nebude suchý zákon zrušen nebo alespoň omezen, budou si moci kosmonauti popřát "Na bezpečné přistání!" tak akorát nad džusem.

Ať se slaví vánoce kdekoli na světě s nejrůznějšími zvyky, vždy k nim patří dárky. Na kosmických lodích to není jiné. Na své kolegy však každý člen posádky musí myslet už na Zemi. Ti co jsou zvyklý shánět dárky na Štědrý den dopoledne mají smůlu, těžko tu budou hledat otevřený obchoďák. Jedině něco vyrobit z toho co zrovna poletuje po kabině. Když tak to jistí dárky od rodiny.

Pěkným vánočním zvykem se stalo tradiční spojení se Zemí vysílané živě v televizi (alespoň pro americké posádky). Posádka tak může popřál veselé Vánoce nejen kolegům v navigačním centru ale i rodině a všem fandům.

obrazek

Zprávy:

Ve středu 21.prosince 2005 odstartovala z ruského kosmodromu Bajkonur nákladní loď Progress M55. Na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) dovezla zásoby a také vánoční dárky pro dvoučlennou rusko-americkou posádku.

Progress M55 odstartoval z Bajkonuru 21.prosince ve 19:38:20 SEČ. Ke spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí došlo 23.prosince ve 20:46 SEČ. Dvoučlenné posádce ve složení Bill McArthur a Valery Tokarev dovezl Progress 2 491 kg zásob a to především: potraviny, vodu, pohonné látky, náhradní díly a palubní dokumentaci. Astronauti se pochopitelně nejvíce těšili na vánoční dárky a své osobní balíčky od rodiny. Dárek dostala posádka také od moskevského starosty Jurije Luzhkova a to v podobě hodinek s logem Moskvy.

Jako štědrovečerní jídlo měli astronauti Borsch, telecí maso, štiku v rajském protlaku a kukuřici.

Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vánoce na ISS králíček-redaktor 27. 12. 2007 - 23:38