První pohlednice

1. prosinec 2007 | 00.01 |

A pak že lenost nevymyslí nic kloudného

Posíláte na Vánoce známým a příbuzným pohlednice, přání po e-mailu, nebo sms? Snad kromě těch smsek k takovému přání neodmyslitelně paří obrázek pro zvýraznění vánoční pohody. V době, kdy elektronická podoba blahopřání nebyla možná, se dlouhou dobu píší sáhodlouhé dopisy, které členům rozvětvené rodiny zabrali spoustu času. To až do roku 1841 kdy jistému skotu Henry Cole žijícímu v Edinburgu, dojde inspirace pro psaní těchto dopisu a požádá tehdy populárního malíře J. C. Horsleye o pomoc. Ten pro něj namaluje první pohlednici. O rok později s vánoční pohlednice začínají používat v širší veřejnosti. Následující Vánoce už propadla tomuto hitu celá Anglie. Obrázek na papíře natištěn a vybarvený ručně. Tehdy ještě pohlednice posílaná v obálce.

Raphael Tuck zakladatel firmy Raphael Tuck & Sons brzy přišel s myšlenkou tisknout vánoční pohlednice s obrázky krajiny či měst, jeho pohlednice našly velmi rychle přízeň zákazníků a Vánoce tak získaly historicky nový rozměr. Tuckova ruská filiálka založila nový trh také v Rusku, odkud se podvodně dostaly ve stejném roce do Francie, kde na zakázku několika obchodníků činili přední výtvarníci.

obrazek

První pohlednice se zřejmě nedochovala. Tato pochází z roku 1843, z období jejího rozkvětu.


To by bylo, kdyby za tím nestál Čech

O prvenství co se pohlednic týče jsou přece jen spory. O celých čtrnáct let před Henry Colem přichází se stejným nápadem úspěšný český podnikatel Hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína (1783-1868, spoluzakladatel pražských průmyslových výstav a významný budovatel pražské infrastruktury). U Čechů jsou tehdy zvykem novoroční návštěvy. Aby si Chotek od těchto zdvořilostních návštěv, které rok od roku narůstali a byly stále náročnější pomohl, začal rozesílat jakési omluvenky zdobené obrázky.

obrazek

Hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína


P. S.: PF

Z francouzského "pro štěstí" bylo převzato Pour féliciter a dodnes je používáno v tomto znění, nebo jen jeho zkratka PF s doplněním letopočtu.

Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: První pohlednice johanka* 22. 12. 2007 - 17:03