...přišla v jednu Tichou noc

1. prosinec 2007 | 00.01 |

...přišla v jednu Tichou noc

Je krásné vánoční ráno 24. prosince 1818 a v Rakouském kostelíku svatého Mikuláše vOberndorfu se vše připravuje na půlnoční mši. Všude je klid, předvánoční shon ustal, jen z oblohy hustě padají velké bílé sněhové vločky. Už je vše nachystané, jen místní kaplan Joseph Mohr jde ještě na kůr zkontrolovat varhany. Při hrůzném zjištění, že varhany nehrají, ho málem trefí šlak. Co teď? Co zpěv při mši? Mohr usilovně přemýšlí, co dál. Není času nazbyt, tak rychle je nikdo neopraví. Vtom jej napadne ona myšlenka. Navštíví místního varhaníka Franze Xavera Grubera a předloží mu svoji báseň, oslavující krásu vánoční noci, kterou sám napsal již před lety. Požádá jej, aby k ní napsal jednoduchou melodii.

Je Vánoční noc, z oblohy se sype sníh ještě hustěji a lidé se scházejí k radostné půlnoční mši. Když se rozezvučí první tóny Mohrovy kytary a z kůru se ozvou první slova z úst varhaníka Grubera i kaplana Mohra s malým sborem, celý kostelík ustrne a je ohromen tak nádhernou skladbou. Jen místnímufaráři připadala koleda jako svatokrádež, ("Kytara v kostele?!") a stala se záminkou pro vystrnadění z farnosti mladého kaplana, kterým zkostnatělý farář opovrhoval.

Píseň o tiché noci se rychle rozšíří po celém Rakousku a nikdo tyto Vánoce nezpívá nic jiného, než melodii Stille Nacht! Hailige Nacht! Ale nebyla spojována ani se jmény Gruber a Mohr. Hudební svět autorství přičítal velkým skladatelům - Haydnovi, Mozartovi či Beethovenovi.
Když krátce před Gruberovou smrtí konečně nechal s podrobnou tiráží Tichou noc vytisknout Zillertalský pěvecký sbor, obvinili Grubera z plagiátorství. Žalobci odmítali přiřknout autorství tak "vznešené" písně obyčejným chuďasům z bezvýznamné vsi. Časem se však i oni museli smířit s faktem, že nejdojímavější hudební oslavu velkých křesťanských svátků narození během několika hodin skutečně vytvořili dva prostí venkované.

Dnes je tato koleda přeložena do více než 300 jazyků a nářečí a pronikla dokonce i do zemích, kde se Vánoce vůbec neslaví. Stala se také hymnou rakouských Vánočních svátků a když začnou z balkonu domu poblíž kaple hrát alpští trubači tuto hymnu vánoc a rozžhnou se světla, octnete se na chvíli v jiném světě a možná, že si píseň zazpíváte.

obrazek

S přáním krásných Vánoc s láskou Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: ...přišla v jednu Tichou noc edita* 31. 12. 2007 - 20:15