Jak přežít katastrofu snadno a rychle

1. leden 2008 | 00.01 |

Jak přežít katastrofu snadno a rychle

část 1.

Člověk létá do vesmíru, staví mohutné stavby, dokáže se potopit na samé dno oceánů, rozluštil kód DNA, vyrábí umělé potraviny, umí transplantovat životně důležité orgány, zdolat cestu kolem světa za dva dny, vymyslel vakcínu, stroje pro usnadnění práce ... Výčet by mohl ještě dlouho pokračovat. Samozřejmě i toho, co zatím neumí. Jedním takovým příkladem je zkrotit zemské živly. Ty když udeří, nastává boj o holé životy. Víme však jak se správně zachovat, aby nám alespoň ty zbyly?

Pravidlo číslo 1: Než do dorazíš do jiné oblasti (kontinentu, státu), zjisti si jaké nebezpečí ti zde může hrozit. Pokud to lze, připrav se na něj ještě před odjezdem.

Pravidlo číslo 2: Nedělej si srandu z varovných signálů. Jinak tě humor přejde.

Pravidlo číslo 3: Snaž se nezpanikařit. Při projevu strachu se mozek "vypne", takto těžko něco vymyslíš.

Katastrofa: zemětřesení

Projevy: otřesy půdy, trhliny ve zdech, sesuvy půdy

Výskyt: Japonsko, jižní Evropa, západní Amerika

Rada: Zahrej si na schovávanou!

Jakmile ucítíte první otřesy a stojíte přitom v nějaké místnosti, schovejte se pod rám dveří, pevný stůl, pult, nebo postel. V případě nouze do vnitřního rohu místnosti. Buďte ve střehu a dávejte pozor na volně se pohybující předměty. Otřesy trvají od několika vteřin, do několika minu (ne desítky minut jako v katastrofických filmech), ale ne vždy jsou poslední. Proto po utichnutí prvních otřesů, vyrazte ven na volné prostranství z dosahu budov. Určitě přitom nepoužívejte výtah. Pokud vás zastihnou otřesy při jízdě v něm, vystupte v nejbližším patře a použijte schodiště. Při otřesech na schodišti je nejlepší si sednout, jednou rukou se chytit zábradlí a druhou rukou si krýt hlavu. Jakmile jste z budovy venku dávejte pozor na uvolněné římsy, komíny, stožáry, vysoké stromy, mosty a staré budovy, ty totiž padají jako první. Pokud jste mimo dosah budov jste v bezpečí, ale není ještě vyhráno. Je důležité ještě zachovat jistá pravidla pro bezpečnost po zemětřesení. Určitě nezkoušejte jestli teče voda, funguje elektřina, nebo plyn. Mohly by jste vyvolat další katastrofu. Telefon a auto používejte jen pro záchranu života. Telefonní linky i silnice jinak ponechte volné pro záchranáře.

Pro dovolenou v místě častého výskytu zemětřesení je dobré mít stále při sobě peníze, doklady, svítilnu, důležitá telefonní čísla, pitnou vodu, trvanlivé potraviny a hlavně nastudovaný systém pro takovéto situace.

zemetreseni.jpg

Katastrofa: tsunami

Projevy: zaplavení pevniny do značné vzdálenosti od pobřeží

Výskyt: Indonésie, Tichý oceán

Rada: Kdo uteče vyhraje!

Tsunami – to je rychlovka přední musíte mít náskok, aby jste jí unikly. Jakmile se ozvou varovné signály je nejvyšší čas sbalit deku a utíkat. Ne vždy však obyvatelstvo varují příslušné úřady. Tsunami dá o sobě sama vědět nápadně velkým odlivem který nenavazuje na pravidelný cyklus přílivu a odlivu. V tuto chvíli je ještě naděje na záchranu. Tohoto odlivu

26 prosince 2004 na pobřeží Indického oceánu si všimla desetiletá thajka Tilly Smith, která varovala před blížící se katastrofou. Jakmile uvidíte smrtící vlnu na obzoru, je už na útěk pozdě, protože se blíží rychlostí 400 – 500 km/h. Proto jakmile začne ustupovat moře, ustupujte taky nejlépe na vysoký kopec nebo do nejvyšších pater betonových budov kam voda už nedosáhne. Máte na to jen pár minut, chce to hejbnout kostrou.

K takové dovolené u moře patří i jachting. Pokud vás vlna zastihne na volném moři, rozhodně se nesnaže utéct do přístavu, tam by vás totiž rozdrtila o pevninu. Lepší je zůstat na moři, ve většině případů vás vlna jen nadzvedne a vrátí zpátky.

Vlna tsunami vzniká nejčastěji zemětřesením pod hladinou moře, nebo dopadem kosmických těles na jeho hladinu. Je dobré vědět kde se vyskytují více než často zde zvýšit opatrnost. Lepší než čekat na evakuaci je lepší si sbalit svých pět švestek a utíkat do bezpečí.

tsunami_land5.j

Králíčkův sesterský teams106.gif


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak přežít katastrofu snadno a rychle johanka* 04. 01. 2008 - 20:07
RE: Jak přežít katastrofu snadno a rychle eduard 17. 12. 2010 - 18:07
RE: Jak přežít katastrofu snadno a rychle eduard 28. 08. 2011 - 12:50
RE: Jak přežít katastrofu snadno a rychle eduard 28. 08. 2016 - 17:38