Ze Smetany pohana smyta

1. leden 2008 | 00.01 |

Ze Smetany pohana smyta

Bedřicha Smetanu jistě už máte ve škole probraného od hlavy až k patě. Jestli pak jste se zeptali na co vlastně zemřel? Při takové otázce totiž ne jeden učitel zčervená a snaží se zahnat téma do autu. Špatně informovaný lektor (co si budeme namlouvat i takoví jsou) totiž ví že Smetana zemřel na syfilis. Takovýto konec toliko vychvalovaného skladatele, až do nebes, se některým učitelům vysvětluje dosti obtížně. Pojďme se podívat na pravdu.


Pohlaví choroba nebo zánět?

V listopadu 1987 byly kvůli nutnosti opravy hrobky na pražském Vyšehradě exhumovány Mistrovy ostatky. Po sto třech letech, snad poprvé, Smetanovi potomci svolili, aby se lékaři mohli podívat jejich prapředkovi "na zoubek". Ohledání kostí se ujal prof. MUDr. Emanuel Vlček, DrSc. (prostě strašně chytrej chlap přes antropologii), který si přizval na pomoc Doc. MUDr. Jiřího Rambu, DrSc. (taky velká kapacita pro změnu přes poúrazovou deformaci aj.). A právě pan ... Jiří Ramba, ... (dále jen Ramba) si všiml výrazné asymetrie obličejové části lebky. Sám to popisuje takto: "Kdepak, tak jednoduché to zase nebylo. Samotné vyšetření mi ukázalo, že Smetana měl výrazně menší pravou polovinu obličeje, což se v pozdějším věku snažil skrýt mohutným plnovousem, a navíc se nechal fotografovat prakticky jen z levé strany. Z rentgenů bylo patrné, že jde o vývojovou anomálii způsobenou zpomalením růstu obličeje. I další nález mě hodně překvapil. Na obličejových kostech měl jednoznačné známky dlouhodobého infekčního zánětu – osteomyelitidy." Další jeho práce pokračoval v archivu, kde ztvrdnul celých dvanáct letpročítáním dobových pramenů a Mistrova deníku. Po této době seřadil Ramba Smetanův "chorobopis" chronologicky za sebe. Stručně by se dalo říct, že "... coby jedenáctiletý chlapec v době kdy pobýval v Jindřichově Hradci, utrpěl těžké zranění a přechodně ztratil sluch. Došlo k tomu nejspíše při explozi nálože, skleněné láhve naplněné střelným prachem, kterou chlapci zakopli v poli. Výbuch vmetl Smetanovi do obličeje střepy, čerstvě pohnojenou ornici, a navíc mu ránu vymyli nečistou vodou z nedalekého rybníka Vajgaru." Takováto kombinace jako pro zánět jen stvořená. Při tehdejší neznalosti antibiotik Smetana jen zázrakem přežil. Zánět později přešel do chronického stádia a zachvátil mozkové pleny, které vyvolaly nejrůznější zdravotní potíže, které současná medicína dokáže vysvětlit. Byly to: ztráta imunity, alergie, potíže s močovým měchýřem, krční katary, zvracení, závratě. Mikroskopické vyšetření prokázalo, že zánět později těžce postihl i ušní kůstky, což vedlo k postupné ztrátě sluchu. Nakonec se dostavili i psychické potíže a bolestivý zánět kůže, mylně pokládaný za příznaky nebolestivých luetických vředů (syfilis).


bedrich-smetana smetana

Na snímku vlevo je Smetanova fotografie ze studentských let z roku 1843. Pravou tvář má silně oteklou. Snímek v pravo je o 37 let starší, otok zmizel a zůstalo spoštění táře, které Smetana zakrýval plnovousem.

A co ten lues?

To že trpěl Smetana syfilidou pokládá Ramba za naprostý nesmysl, který se traduje v touze po laciné senzaci, až do současnosti. Bohužel.

Napište do komentářů: Co učili o Smetanově příčině smrti vás?

Králíček

smetana_podpis.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.88 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ze Smetany pohana smyta kdosi 13. 07. 2008 - 17:35
RE: Ze Smetany pohana smyta někdo 05. 02. 2009 - 06:33
RE: Ze Smetany pohana smyta redbox 13. 05. 2009 - 19:40
RE: Ze Smetany pohana smyta bacon 23. 08. 2009 - 02:25