Vymydlení předci

1. leden 2008 | 17.28 |

Vymydlení předci

Je to taková obyčejná věc, používáme ji denně a když ji zapomenete na tábor jste odkázáni na solidárnost ostatních. Co je to?
Pojďte s námi proběhnout mydlinami a podívat jak už dlouho lidé mohou mýdlo zapomínat doma.


2 800 let před Kristemmezopotamie.jpg

Jakýsi předchůdce mýdla znala už mezopotamská kultura. Vyráběl se vařením rozsekaných velbloudích kostí, převážně pak kolene. Směs vytvořila na hladině pěnu do které mezopotamské ženy přisypávaly popel z ohniště. Vytvořená sraženina totiž hojí rány a čistí ruce.

babylon.jpg2 200 let před Kristem

"Dřevěný popel uvařený ve vodě zalijte vonnými oleji. Vařte velmi dlouho.", tak zní babylonský recept na mýdlo. Tato receptura vyrytá na hliněné destičce se bohužel se zánikem říše zapomene, objevují ji až novodobí archeologové.

510 let před Kristemrim.jpg

Správný Říman se myje každý den a jeho otroci jednou týdně.

A takový očistný proces si vyžaduje téměř obřadnost a zabere několik hodin. Takový svobodný, majetný římský občan započíná svůj každodenní očistný proces s olejem, který se namaže na celé tělo a nechá pár hodin působit. Poté mu otrokyně začnou plochými kostmi ze zajíce nebo lišky, špínu z těla odírat. Následuje teplá lázeň, podávají se fíky naložené v těžkém víně.

mydlice.jpg50 let před Kristem

Egypťané nestojí se svým mýdlem pozadu. Vyrábějí ho z kořene mydlice lékařské (Saponaria officinalis). Později se nazývá "mýdlový kořínek" a daří se jí v písčité půdě. Egyptští mágové radí chodit na kořen z jara kolem deváté hodiny večerní a opláchnou ho ve studené vodě, aby se předčasně nevyluhovaly saponiny. Ty při protřepávání s vodou silně pění a čistí doběla.

190 let po Kristurecke lazne.jpg

Nejvýznamnějším propagátorem mýdla je řecký lékař a filosof Claudios Galénos (129 – 199), který soužil jako císařský léčitel. Sám tvrdí ve své knize o hygieně: "Mýdlo vyrobené z kozího loje a nemně drceného dřevěného popela má pro lidskou pokožku očistný i léčebný účinek." Rozhodně s mýdlem jste in a všechny Římanky se drahou o sto šest. Aureliu Gripinu po několikahodinovém drhnutí namydlenou mořskou houbou odnášejí otroci s ošklivou vyrážkou k lékař. Inu nic se nemá přehánět.

Byzance.jpg660 let po Kristu

Byzantští lazebníci vyrábí mýdlové placky z olivového oleje, vápna a louhu získaného z palmového popela. Mýdlo vypadá nevábně, je mazlavé, má černou, hnědou, nebo zelenou barvu a nevoní. Přesto si jeho účinky byzantští králové a velmoži nemohou vynachválit. Říká se, že ženy bohatých kupců tráví více času s lazebníky než se svým mužem.

900 let po Kristutrznice.jpg

V uličkách Nabulusu (Plaestina) a v Basře (Irák)je vždy jedna ulice arabského trhu vyhrazená výhradně obchůdky s mýdlem. Takový mydláři byli mistry ve svém oboru. Vyráběli pěnu na holení a voňavá mýdla kterým připisovali afrodisiakální účinky. Arabští obchodníci vyváží do celého světa a draze je prodávají. Například takový dvůr Viléma Dobyvatele objednává z Damašku po jedné bedně mýdla skořicového, ibiškového a z lamího mléka s vanilkou. Také několik pěnivých kostek s vůní akátu a hašiše, nebo mateřského mlékem tygrů.

mydlo z marseil1500

Zatím co husité se myjí jen několikrát za život, francouzské přístavní město Marseille voní čistotou. Vyrábí se zde mýdla z olovového oleje a jemného cedrového popela. Hodí se pro citlivou pleť a léčí ekzémy. Nemá však velký úspěch, protože Evropané to s hygienou nepřehánějí. Navíc tehdejší lékaři tvrdí, že umývání roztahuje póry, kterými se snadno dostanou do těla nemoci.

1740mydlo.jpg

V polovině 18. stol. se vyrábí mýdlo z hovězího loje s přidáním žíravého drasla (hydroxid draselný) a pryskyřice. Lůj se rozseká na kousky a vhodí do kotle, potom se lisovaný se sebraných škvarků slévá do škopíků. Večer před vařením dají do kotle s lojem žíravé draslo, které lůj zmýdelní. Ve čtyři ráno se pod kotlem zatopí a vaří se do večera. Poté se mýdlo slévá do forem a tři dyn stydne.

vyroba mydla.jp1760

Američtí osadníci si vaří mýdlo samy. Celý rok skladují zbytky sádla a popela k výrobě louhu, aby z nich na jaře mohly uvařit mýdlo. Věřte tomu, že je z toho celoroční událost. Teprve v 18. století přicházejí pánové William Colgate a Johnson a začínají mýdlo prodávat.

1837Procter and Gam

V tomto roce zaklepou na dveře patentního úřadu pánové Mr. Procter a James Gamble . Původně výrobci svíček přicházejí s novou recepturou mydlářských výrobků. Pěnivé kostky ze směsi palmového a olivového oleje zažijí nevídaný úspěch, že je podle nich pojmenována firma Palmolive (1916). Firma Procter & Gamble tehdy vyrábí několik kostek mýdla za den o rozměrech 50 x 50 x 30 cm. Teprve v obchodech se krájí a bylí do papíru.
Dnes firma zaměstnává sto tisíc zaměstnanců a vyrábí pro dvě miliardy spotřebitelů.

Johann Schicht.1848

Cech mydlářů je v Praze založen v roce 1464. 1848 zakládá ve svém domku Georg Schicht českou mydlárnu. Původem řezník a uzenář z Rynoltic u Liberce postupně začíná zásobovat mýdlem celé severní Čechy. Jeho syn Johann buduje v roce 1882 v Novosedlicích u Ústí nad Labem továrnu na mýdlo. Před 1. sv. válkou se z ní stává největší továrna na zpracování tuků v kontinentální Evropě. Po 2. sv. válce je s celou rodinou odsunut a továrna znárodněna.

1900mydlo_s_jelenem

Na přelomu 18. a 19. stol. se vyrábí v české kotlině mýdlo s vytlačeným obrázkem jelena. Tehdy je neekologické, neboť při výrobě vznikají páchnoucí louhy. Před nedávnem se nám "jelen" na pulty prodejců vrátil a je vyrobený z vloček jak jiná toaletní mýdla.

shower shock.jp2007

Londýn přichází s novinkou pro spáče, kterým dělá problém ranní vstávání. Vyrábějí totiž mýdlo s obsahem kofeinu Shower Shock (sprchová pecka). Stačí ráno vlést pod sprchu namydlit se a rychle pěnu zase smýt, poté pokožku promasírovat froté ručníkem. Účinky se dostaví do pěti minut. Toto mýdlo s mentolovou vůní, není však vhodné pro těhotné ženy a osoby se srdečními problémy.

Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře