Jak přežít katastrofu snadno a rychle

1. únor 2008 | 09.38 |

Jak přežít katastrofu snadno a rychle

(část 2.)

Katastrofa: lavina
Projevy: odtržení sněhové masy, která rychle sestupuje dolů.
Výskyt: svahy se sklonem 25 – 60 stupňů
Rada: Postav se jí hrdě zády!

Jediné varování které zde můžete zaregistrovat je zavolání někoho blíže vrcholu: Pozor lavina! První věc kterou uděláte je, že se zbavíte věcí které by vám mohly překážet (lyže, hůlky, batoh) a rychle zmapovat terén, potřebujete najít převis, skály nebo stromy. Jsou to totiž vhodné ukryty za které se můžete schovat. Hlavně si kryjte nos a ústa, aby jste mohly dýchat, až vás to zavalí. Skrčte se a záda nastavte lavině. Ještě než to začne se pevně něčeho chyťte. Jakmile vás lavina "pohřbí" je důležité mít před ústy tzv. vzduchovou kapsu, kterou jste si vytvořily dlaní. Pokud je sníh ještě v pohybu, snažte se ho prokopnou a dostat se na povrch laviny. V tomto pokračujte i když se už lavina zastavila.

Pokud by jste chtěli přece jen lavině uniknout na svých "prkýnkách" a nenechat se zasypat vězte že, největší zaznamená rychlost na snowboardu je 80 km/h. Sjezdové lyže jsou rychlejší, ale i ti nejlepší lyžaři jezdí rychlostí kolem 120 km/h a rychlost laviny se pohybuje od 210 – 320 km/h.

Pokud si nejste jisti jakým směrem hrabat zkuste plivnou, gravitace funguje i pod sněhem a povrch laviny je přesně na opačné straně, než kam padá třeba slina. Není úplně od věci volat o pomoc, nikdy totiž nevíte kdo vás slyší a může vám pomoci.

Někdy se na vás štěstěna usměje a lavina vás jednoduše obejde, aniž by vás zasypala. V tomto případě jste prvním, kdo se musí ujmout zachraňovací akce. Nejprve označte místa, kde jste ostatní členy výpravy viděli na posledy, tím co zrovna máte po ruce. Pokud je to možné přivolejte pomoc a mezitím se snažte zavalené kamarády vyhrabat sami. Pro tyto případy je dobré mít u sebe malou lopatku. Než do takovýchto končin vůbec vkročíte mimo lopatky je také v zájmu přežití mít základní horolezecké vybavení a lavinový vyhledavač. Rozhodně na pomoc ostatním "nekašlete", 15 minu po závalu žije 92 procent zavalených. Po dvou hodinách už jen dvě procenta. Pokud nejste zrovna vyznavači adrenalinových sportů, choďte raději po vyznačených stezkách.

lavina.jpg

Katastrofa: vichřice
Projevy: silný vítr pustošící okolí
Výskyt: +/- 30 stupňů okolo rovníku
Rada: Není nad kamarádství s domorodci!

V případě hurikánu, cyklonu nebo tajfunu si nemusíte dělat starosti, že by jste nebyli včas varováni. Meteorologové o návštěvě vichřice obvykle vědí dopředu a informují patřičný úřad pro zahájení evakuace. V této situaci vám však vyvstane téměř hamletovská otázka Jít či nejít? Pokud se rozhodnete odejít udělejte to hned a držte se oficiálních silnic a nezkoušejte žádné zkratky. Také se vyhýbejte trasám kolem řek nebo jezer.

Možná jako cizinec pochopíte příliš pozdě oč tu běží, nebo se vám nechce odjíždět z dovolené sotva jste přijeli. Proto tuto variantu si hledejte bezpečný úkryt. Může vám v tom hodně pomoci místní obyvatelstvo, které má svoje sklepí úkryty s patřičnou výbavou.

Na blížící se hurikán vás upozorní zelenočerná obloha, zvláštní zápach vzduchu a nesoucí se zvuk připomínající něco mezi vodopádem a projíždějícím vlakem. Jakmile to začne vzdalte se od oken, nikdy nevíte, co jimi hurikán prohodí. Prozatím se schovejte v místnosti bez oken (koupelna), nebo tam kde jste stihli zatlouct okna. V době kdy vichřice nebude kroužit zrovna kolem domu, stáhněte se do připravené suteréní místnosti. Zde by jste měli mít alternativní osvětlení, trvanlivé potraviny na několik dní, barely s vodou a rádio pro čerstvost zpráv o tom co se děje venku. Takovéto suteréní místnosti mají místní obyvatelé dobře vybavené a je dobré se k nim umět "nasomrovat". Mají totiž i vyřešený problém se záplavami, které s vichřicí často přicházejí.

Uragan.jpg

KrálíčekZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak přežít katastrofu snadno a rychle eduard 26. 10. 2011 - 12:44
RE: Jak přežít katastrofu snadno a rychle eduard 26. 01. 2013 - 07:00