od Baci

1. březen 2008 | 19.13 |

Mikulášský víkend

Jak je již několikaletou tradicí, tak i letos se konal Mikulášský víkend, a kdy jindy než v prosinci před svátkem sv. Mikuláše. Ale co vlastně je takový Mikulášský víkend? Předvánoční roverské celostátní víkendové setkání, které se koná v hlavní městě naší republiky, v Praze, a každý si může vybrat z velkého množství programu právě to, co se mu nejvíc líbí. Vše propuká jak jinak než v pátek večer Polibkem múzy, či komponovaným večer, s sobotu ráno pokračuje Mikulášským seminářem, večer se stačí přesunout na Taneční večer a v neděli dopoledne vše zakončíte promítáním ... filmů. Takto si můžete vychutnat všechny části Mikulášského víkendu pokud máte štěstí a zaregistrujete si své vyvolené program včas. Jak již jsem se zmínila jedná se o celostátní akci a kapacity nejsou nekonečné :-(

Ale co to v

PALERMO, TI AMO

Milé sestry, nedávno jsem se palermo4mezi Vámi znovu objevila po delší době, a jeden z důvodů mé delší nepřítomnosti je jihoitalské (či severoafrické – záleží na úhlu pohledu) velkoměsto (velkolepé město) Palermo, což je hlavní město italské provincie Sicílie (ten trojúhelníkový ostrov u špičky jezdecké boty Evropy).

Dobří znalci zeměpisu jsou teď jistě trošku zmateni použitím slova severoafrické. Je pravda, že Sicílie, a tak i Palermo, je součástí Italské republiky, ale jsou i tací, co zastávají názor, že Itálie, neboli evropská Itálie, končí pod Florencií. Z hlediska politického rozdělení je to jasné. Palermo, Sicílie = Itálie, země Evropské unie. Ale samotní palermitáni mi nejednou s dobrosrdečným úsměvem potvrdili, že Sicílie – severní Afrika. A to díky své jedinečné dlouhé né vždy radostné historii. palermo1

Dnes se již jedna z hlavních palermských hlavních tříd, Via Roma, podobá těm "evropským", ale pouze, když upřete svou pozornost na výkladní skříně a jejich obsah. Jestli je to dobře, či nechám na jiných, avšak stačí vstoupit do malého obchůdku, nebo přejít o pár metrů dál a dýchne na vás osobitá síla Palerma. Města, kde se splétají kultury, náboženství, města, jenž má své slunné i stinné stránky, své proč tu zůstat žít navždy (snad), své proč odejít kamkoliv jinam.

Malé uličky, hrbolatá kamenná dlažba, za deštivého počasí obzvláště zrádná, všude přítomné pozůstatky bombardování během 2. světové války a komunálního odpadu, tak i normanské, řecké i arabské kultury, které se nemálo podepsaly na dnešní podobě nejen vzhledu města, ale i životního stylu, lidé nejrůznějšího původu, kteří si s vámi rádi popovídají na poště (během dvouhodinového čekání), na tržišti, i cestou ze školy. Pán z mého oblíbeného internetpointu je ze Srilanky, uklizeč v taverně z Nigerie, prodavači ve vedlejším domě z Vietnamu, studentka malby z Polska, podomní uklízečka z Rumunska, profesorova manžpalermo5elka z Německa, učitelka angličtiny z Irska a kamarádova maminka z Velké Británie a sousedka "palermitana".

Ale Palermo ... odkud jen to slovo znáte? Městečko Palermo usíná. Mafie, catani, počestní občané, malé holčička, jenž vše viděla, obvinění, obhajoba, rozsudek. Tak s tím sem se tam opravdu nesetkala, nebo ano? Pokud ano, hrála sem roly počestného občana.

A jedna drobná rada na závěr. Co uděláte, když vám kradnou auto? V Brně? Asi zajdete na policii, sepíšete protokoly ... V Palermu? Jestli se chcete s autem ještě setkat, tak na policii nechoďte :-)

Baci

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: od Baci johanka* 27. 02. 2008 - 21:11
RE: od Baci 14dbo-casopis 01. 03. 2008 - 19:16