Osmý div světa?

1. květen 2007 | 00.01 |

obrazekV roce 1974 v Číně nedaleko města Si-anu kope jistý rolník studnu. Když v tom narazí na něco neobvyklého. Je to torzo hliněné postavy v životní velikosti a několik hrotů bronzových šípů. Přivolaní archeologové jsou ohromeni. Před nimi stojí největší archeologický objev 20. století a právem o něm mluví jako o osmém divu světa. Při postupném odkrývání vědci nalézají celou hliněnou armádu složenou z těžkooděnců, lehkooděnců, ale také důstojníků pečlivě seřazených do pravidelných zástupů ve třech jámách. Dohromady je tu kolem 7500 hliněných vojáků mezi nimiž můžeme nalézt takzvané terakotové bojovníky, stojící i klečící lučišníky, jezdce, generály a celý oddíl válečných vozů. I přes tak velké množství postav je každý voják originální a jedinečný. Vědci tak podle rysu v obličeji a účesů mohou usuzovat původ každého bojovníka. Zda-li se jedná o odvedeného rolníka nebo najatého žoldnéře z barbarských krajů. Jejich pečlivě vydařené obličeje vyjadřují soustředění a odhodlání bojovat. Sochy byly původně nabarvené, ale pro dlouhodobé nepříznivé klima v podzemí o svůj nátěr přišly. Archeologický výzkum stále pokračuje, i přesto známe jen zlomek této památky.

Hliněnou armádu si nechal postavit vladař dynastie Čchin, který si nechal říkatŠ´-chuang-ti (= První vznešený císař). Do dějin se zapsal např. jako sjednotitel Číny, dále založením Velké čínské zdi (ve skutečnosti byl vlastně jen propojovatelem, již v předchozí dynastii se jednotlivé státy snažili ubránit nájezdům kočovných kmenů a tak stavěli obranné zdi, které Š´-chuang-ti nechal spojit v jednu), sjednocením délkových, váhových a objemových jednotek i jednotné peněžní soustavy a písma, které se s malými obměnami používá dodnes. Stanovil také normu vzdálenosti kol u všech používaných vozů. Vozy tak mohli používat již vyjeté koleje na cestách a Š´-chuang-ti se tak vlastně stal vynálezcem kolejové dopravy.

obrazekNejvětší unikát, který po sobě Š´-chuang-ti zanechal, je jeho hrobka ve tvaru pyramidy ležící uprostřed celého pohřebního města. Pyramida byla původně vysoká 166 metrů s obvodem 1250 metrů. Patří tak mezi největší hroby na světě. Tato hrobka však ještě nebyla pro nedostatek financí otevřena. Podle obrazeknalezených dokumentů by měla představovat miniaturu říše dynastie Čchin. Dokumenty podrobně popisují: "... pohřební komoru zaplnily věžemi, modely paláců a úřadů, borovicemi z jadeitu, na jejichž větvích sedí zlatí a stříbrní ptáci. Řemeslníci dostali za úkol nainstalovat mechanické kuše, mířící na vetřelce. Velké řeky říše, Jang-c´-t´iang a Chuang-che, a dokonce i nekonečný oceán byly vytvořeny ze rtuti a tyto napodobeniny byly udržovány mechanickými zařízeními stále v pohybu. Nahoře byla zobrazena hvězdná obloha s dole ve středu hrobky byl masivní měděný sarkofág s tělem císaře. Světla byla napájena velrybím olejem, což mělo zajistit věčné světlo." Celý komplex pohřebního města se pak skládá z vnějších i vnitřních hradeb, strážních věží a již zmiňované hliněné armády. Vystavit pohřební město trvalo, 700 000 násilím odvedených rolníků, 35 let. Jeho velikost ještě není známá, ale vědci ji odhadují na 56 kilometrů čtverečních. obrazek Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Osmý div světa? králíček 25. 05. 2007 - 15:47