Na baletních špičkách

1. květen 2008 | 10.27 |

Když se řekne balet, co vás první napadne? Pro většinou laiku je asociací k slovu balet Labutí jezero. Napadlo vás někdy proč zrovna toto představe ní, vždyť jich je celá řada. Vydejte se s námi krátce po stopách toho, kdo vtiskl Labutí jezero do našeho podvědomí na první místo.

Vraťme se do roku 1881 kde v zapadlém koutu Ruska se nechtěně narodila mladé pradleně dcera Anna, která je plodem jednovečerního flirtu. Její maminky i přes pokročilé těhotenství se ujímá válečný invalida Matvěj Pavlov a bere si ji za manželku. Ten však záhy umírá a rodina opět musí vyjít jen s malými příjmy. Ne dlouho poté se však k Anně přihlásí její biologický otec, úspěšný židovský podnikatel Lazar Poliakov, který když odhalí její taneční vlohy, zaplatí ji nejlepší školu v Petrohradě. Po absolutoriu okamžitě dostává Anna nabídky k angažmá. Přijímá tu do proslulého Mariinského divadla. Zde si také za jméno přidává příjmení nevlastního otce Pavlová, aby zakryla svůj původ.


labutí jezero.jpg Labutí jezero 2.jpg

Scéna z Labutího jezera

Scéna z Labutího jezera


Mladá baletka svým mimořádným talentem opravdu vyniká a jméno Anna Matvějevna Pavlová se stává pojmem. Není divu že si ji zvou k hostování ředitelé světových divadelních scén. Nabídka je lákavá a protože je dosavadní angažmá trochu brzdí, zakládá vlastní taneční soubor. Roku 1910 definitivně opouští carské Rusko za účelem šířit ruský balet. Nejlépe ji sedí dvojrole Odetty a Odilie z Čajkovského Labutího jezera. A protož je často zvána na nejrůznější večírky, hledá nějakou zkrácenou variantu tohoto baletu, jen pro samotnou sólistku i do menších prostor než je divadelní jeviště. Na pomoc si přizve spolužáka ze školy Michaila Michailoviče Fokina, která pro ni složí etudu Umírající labuť na hudbu Camilla Saint-Saënse. Anně se etuda líbí a tančí ji tak často, že během třiceti let ji vzhlédne statisíce diváků.


Anna Pavlova36.jpg Anna Pavlova 24.gif Anna Pavlova 1-9.jpg

Dobové fotografie Anny Pavlové

Koncem 20. let zavítá i do Československa, kde ji v Košicích vidí tančit i rodiče Vlastimila Harapese a tím si zamilují balet. Inspirací není jen tanečníkům, ale i výtvarníků a sochařům, kteří ji zpodobňují právě jako umírající labuť. I slavná porcelánka Rosenthal se nenechá zahanbit a přichází se svými plastikami.

umírající labuť2.jpg kostým anny pavlové.jpg umírající labuť.jpg

Umírající labuť

Kostým Anny Pavlové pro Umírající labuť

Umírající labuť


Roku 1931 však umírá a to v Holandském Haagu, kde je také pohřbena. Její jméno se brzy zapomene, plastiky se přestávají vyrábět. Zůstává jen Labutí jezero a Umírající labuť.


Chodíváte na balet? Které představení máte nejraději? Napište do komentářů.

Králíčeks070.gif

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře