Life saver

1. červenec 2008 | 00.01 |

S horkými dny se zvyšuje potřeba příjmu tekutin. Jenže kde kolikrát vzít pitnou vodu uprostřed přírody! Co teprve když přijdou povodně ... Jedna taková katastrofa přivedla na svět řešení.

Když se 26. prosince 2004 přihnala na pobřeží jižní Asie tsunami, jen málo kdo zůstal lhostejný. Nepřinesla jen smůlu poškozeným, ale i motivaci pro všechny ostatní. Mezi nimi se našel i Britský podnikatel Michael Pritchard. "Ve dnech a týdnech po katastrofě umírali lidé kvůli kontaminované vodě. Řekla jsem si, že se musí něco udělat." Nelenil a začal pracovat na dokonalém filtru, který by ze znečištěné vody udělal okamžitě vodu pitnou. Po třech letech a několika pokusech konečně vyrobí filtr, který nepropustí větší částice než 15 nanometrů. Pro srovnaní je to velikost sedmi a půl šroubovice DNA. Bakterie je velká 200 nanometrů a vir 25 nanometrů. Právě vir doposud nad filtry vyzrál a musel se odstraňovat chemicky. Nový filtr, který dostal příhodný název Life Saver (Zachránce života) jako prvnívyčistí vodu od bakterií, virů, plísní, prvoků a nemusíte se bát ani vody znečištěné fekáliemi. Není divu že Pritchard dostala po prvních čtyřech hodinách prodeje objednávku na tisíc kousků pro armádu. V červenci 2007 získává prototyp tohoto výrobku cenu za nejlepší technologickou novinku na konferenci vojenské technologie v Londýně.

LifeSaver6 LifeSaver5 lifesaver2me4 LifeSaver7 Lifesaver pritchard

Filtr je určen pro čištění kontaminované vody.

Voda se čepuje do láhve otevřeným spodním uzávěren, kde je filtr uložen.

Přefiltrovaná voda je vhodná jak na vaření ...

... tak na přímou konzumaci.

Vnálezce Michael PritchardPokud by jste však si tuto vymoženost chtěli pořídit, musíte sáhnut trochu hlouběji do kapsy. Láhev o obsahu 750 ml stojí v přepočtu něco přes 9 000 Kč. Filtrem však můžete prohnat 6 000 litů vody. Pokud si vystačíte se 4 000 litry vody, tak vás tahle láhev vyjde na necelých 8 000 Kč.

Tak nazdraví ... přímo z kaluže!

Králíčeks070.gif& sestraZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře