Dieta

1. srpen 2007 | 00.05 |

Barokní dieta

Říká se že časopisy pro ženy jsou složeny ze dvou částí. A to z kuchařských receptů a z receptů na hubnutí J. Pro kuchařské recepty jsme v našem časopise obětovaly celou jednu rubriku. O dietě se tady nedočtete, nejsme taky žádný ženský časopis a většina z nás ani hubnout nepotřebuje, spíše naopak.

O jeden zaručený recept na hubnutí bych se s vámi však ráda podělila, přesvědčil i Marii Terezii, o které víme, že zrovna dvakrát nesplňovala předepsané míry dnešních modelek 90-60-90. Za svoji nadměrnou obezitu vděčila nejen šestnácti porodům, ale i značné nestřídmosti ve stravování. Traduje se, že když už si její osobní lékař nevěděl rady, jak ji poučit o pravdivosti rčení "jez do polosyta, pij do polopita", nechal si od lokaje přinést kbelík, vhodil do něj od všech jídel ze slavnostní hostiny jednu porci a navrch nalil pivo, víno, likér a kávu. Výslednou nevábnou patlanici ukázal panovnici s poznámkou: "Takhle to teď vypadá v žaludku vašeho veličenstva. Požehnanou dobrou chuť!" Císařovna se prý po této lekci v jídle a pití uskrovnila. Nicméně v pětapadesáti letech ztloustla natolik, že téměř nemohla chodit. V zámku Schönbrunn měla kanape na kterém ji pomocí kladkostroje vytahovali (popřípadě spouštěli) z patra do patra. Hold u každé diety se musí počítat s jojoefektem.

obrazek

Stručně o Marii Terezii (strohá fakta, která nás učilil ve škole)

Jediná ženská panovnice na českém trůně. Marie Terezie zreformovala celou zem: zrušila robotu, zavedla povinnou školní docházku, daňový systém, měnové a soudní reformy a přispěla k náboženské toleranci. Vydobyla si silné postavení i mezi ostatními panovnickými dvory. Čechy potřebovala, ale k srdci jí nepřirostly.

obrazek

Marie coby jedenáctiletá princezna. Tedy ještě spíše Maruška.

Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře