Arafaťák

1. září 2007 | 00.01 |

Arafaťák

aneb

kdo nenosí "palestinu" je totálně mimo mísu

Známe ho všechny a nejméně polovina z nás ho nezapomíná doma. Pochází od arabských národů, kde se mu říká shemagh (vysl. šemag). "Arabský šál se dá použít jako pokrývka nebo ručník, ale také jako ochran hlavy před pouštním chladem, slunkem a pískem. Shemagh je z tenké látky s vyšívaným čtverečkovaným vzorem", takto představuje tento charakteristický šátek Aghaty Al Zejví distributor z ammánského módního salónu Al-Saha. Základem je obvykle bílá bavlněná látka na který je vyšitý typický vzor. Arafaťák s černou výšivkou je obvyklý pro Palestinu, červený vzor pro oblast Saúdské Arábie. Kombinace barev olivově zeleného základu a černé výšivky používá britská armáda, kterou převzaly i naše jednotky. Využívají tak jeho přednosti jako je vzdušnost a lehkost pro boj v pouštních oblastech, který je pro středoevropany dosti náročný.

Moderní Arabové nosí přes shemag "klínový řemen", ale dříve se vázal na hlavu bez jakýchkoli pomůcek. Tento způsob používají i vojáci a není příliš složitý.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Postup: Vezmete shemagh a přehnete je po úhlopříčce, že vám vznikne trojúhelník. Ten si dáte na hlavu tak, že nejdelší stranu máte na čele a volný cíp směřuje dozadu. (tak jako si začínáte vázat klasický šátek "na piráta") Cíp po levé ruce srolujete tak, že se vytvoří had, kterého si omotáte kolem hlavy. Nejprve jdete nad čelem a obtočíte si jím hlavu kolem dokola, až se dostanete do místa kde had začíná. Konec hada zastrčíte mezi hada a hlavu. Tím jste vytvořili čelenku a po pravé straně vám visí volný cíp. Pokud si chcete chránit obličej před sluncem nebo pískem, tak cíp vezmete a zastrčíte na protější straně za čelenku. Mezeru pro oči si nastavíte podle potřeby. Takto uvázaný shemagh je možné okamžitě z hlavy jedním pohybem sundat bez nutnosti nějakého rozvazování.

Samozřejmě zpsobů jak uvázat shemag je víc a fantazii se meze nekaldou. Na závěr přikladám ještě jeden tentokrát v obrázcích.

obrazek obrazek
obrazek obrazek
obrazek obrazek
obrazek

Králíček


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Arafaťák dráček 03. 09. 2007 - 18:43
RE: Arafaťák králíček 03. 09. 2007 - 19:40