Brněnská koc na prknech světa

1. říjen 2007 | 00.01 |

Brněnská koc na prknech světa

Hvězdy se světovým věhlasem se nerodí jen v Americe. I některým českým umělcům tleskají v zámoří. Jedno jméno vám chci dnes zdůraznit. Určitě jej všichni znáte. Mám na mysli brněnskou rodačku mezzosopranistku Magdalenu Koženou.

"Výjimečná krása hlasu, bohatého, pevně umístěného, se širokým rozsahem a velkou silou, hlasu, který je právě v tom nejlepším rozkvětu" – takto charakterizovala kritika její projev poté co jí v říjnu 2001 přiřkla prestižní cenu Gramophone Award za CDčko s nahrávkou milostných písní L. Janáčka, B. Martinů a A. Dvořáka.

obrazek obrazek


Ale teď zpět na začátek. Magda se narodila v Brně 26. 5. 1973 v rodině matematika a bioložky. Kde se její talent vzal je záhadou i pro samotnou pěvkyni. Jako správná budoucí hvězda i ona chodila jako malá do dětského pěveckého zboru Kantiléna a po zakončení základky se hlásila na konzervatoř. Právě přesně v této době zavála přízeň osudu tak, aby z Magdaleny jednou skutečně vyrostala zpěvačka. Hlásila se totiž na hru na klavír. Jenže těsně před přijímačkami si v těláku při běhu pozadu zlomila obě ruce. Škola jí dovolila místo toho zkusit přijímačky na zpěv. Přijatá byla na oba obory. Doposud ji to táhlo více ke klavíru, nyní však poznala, že zpívání je pro ni přirozenější. Na vysokou se už hlásila jen na zpěv a to do Bratislavy. Již v této době si jí začali všímat její první brněnští fanoušci.

První mezinárodní úspěch jí přinesl 6. ročník Mezinárodní soutěže W. A. Mozarta v roce 1995 v Salcburku, kde získala absolutní vítězství a byla vyhlášena největším talentem roku. Od té doby neměla o vynikající nabídky nouzi. Hostuje na několika evropských operních scénách ( Antverpy, Chatelet v Paříži, Lipsko). Jako první Češka se dostala do světového katalogu desek se značkou Archiv Production. Následovala mezinárodní turné, spolupráce s renomovanými soubory a dirigenty (Libor Pešek, Reinhard Goebel, Les Musiciens Louvre, filmové zpracování Händelova Mesiáše s Marcelem Minkowskim, koncerty ve Španělsku, pařížském Notre Dame, Lincolnově centru v New Yorku a v Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall). V roce 2003 se Magdalena Kožená stala Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky.V anketě britského časopisu Gramophone získala v říjnu 2004 jako první Češka titul umělkyně roku. Toto ocenění se v hudbě rovná udělení filmového Oscara. Atd.

obrazek obrazek

Velice ráda zpívá díla renesančních a barokních autorů. Propaguje českou hudbu v zahraničí, zejména Myslivečka a Martinů. Jako člověk je přímá a otevřená. Když se jí něco nelíbí, nebojí se to vyslovit. Zároveň není příliš náročná. Po pořadateli vystoupení nežádá limuzínu, stačí jí když není v šatně zima. Nemá ráda ubytování v hotelu a vyhovuje ji když je při koncertu v sále rozsvíceno, potřebuje vidět na publikum. Mrzí ji že, Mozart nenapsal více skladeb pro mezzosoprán. Ve světě ji chybí český humor.

Nyní žije v Berlíně se svým přítelem dirigentem Berlínské filharmonie Simonem Rettlerem a tříletým synkem Jonáškem. Jejich dům stojí na okraji města a mají to blízko k velkému jezeru.

Oficiální stránky: www.kozena.cz

Ukázky: http://www.impresario.cz/cz/mf/disko_bach_arias.html

Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Brněnská koc na prknech světa králíček 15. 10. 2007 - 20:45
RE: Brněnská koc na prknech světa dráček 29. 10. 2007 - 15:18