Poslouchat kolenem lze!

1. říjen 2007 | 00.01 |

POSLOUCHAT KOLENEM LZE!

"Jsi jako slon v porcelánu." "Posloucháš uchem nebo kolenem?" kárají často maminky své ratolesti. Slon se totiž kvůli své velikosti a obrovským tlapám obecně považuje za nemotoru.

To ale není pravda! Nohy totiž slouží tomuto chobotnatci jako ten nejcitlivější radar, který mu pomáhá přežít.

Tomu, že sloni dobře slyší, se dá uvěřit docela snadno. Jejich obrovské uši k této teorii skvěle nabádají. Ale věřte, že za výborným sluchem nestojí jen uši velké jako plachty. Tým amerických vědců v čele s bioložkouCaitlin O'Conell-Rodwell ze Stanfordské univerzity v Kalifornii tvrdí, že příčinou výborného sloního sluchu jsou jejich nohy. "Afričtí sloni vnímají pomocí chodidel velmi jemné vibrace" prozrazuje bioložka.Caitlin. Na ploskách jsou vybavenisenzory velmi citlivými na vibrace šířící se zemí. Tuto teorii potvrzuje i výzkum prováděný na slonici Donn, která je vystavená jemným vibracím z podložky, na které během pokusu stojí. Pokud cítí záchvěv, ukáže chobotem na zelenou cedulku, pokud necítí nic, má k dispozici tabulku červenou. Věřte tomu nebo ne ale, tato slonice z 85% odpověděla správně. Na základě následného výzkumu na slonech žijících ve volné přírodě Caitlin O'Conell-Rodwell naznala, že slon je schopen poslouchat nohama. Při pozorování sloních stád totiž objevila poněkud neobvyklé chování v případě, kdy stádo zaregistrovalo nebezpečný signál. Místo toho, aby zvedli hlavu a nastražili uši, ztuhli na místě a naklonili se dopředu. Někteří jedinci dokonce zvedali nohy. Nápadné bylo, že všichni sloni toto dělali ve stejnou chvíli a stejně dlouho. Tímto impulsem začala tato teorie dostávat pevný základ a rozjela vlnu dalšího pozorování slonu žijících v Keni a Namibii.

Nyní si vědci dávají další úkol – chtějí zjistit, zda slon dokáže rozlišit i jednotlivé typy zvuků. Zatím se ukazuje, že nejvíce reagují na varovné volání svého stáda. Nervózní jsou také v případě, že přes své nohy ucítí naprosto neznámý zvuk. Caitlin doufá, že její nový objev pomůže vylepšit vztah mezi člověkem a chobotnatcem. Slon už by totiž nemusel být jen otrokem, ale mohl by lidem skutečně pomáhat. Jeho unikátní smysl pro zachycení i velmi jemné seizmické aktivity by údajně mohli využívat i architekti. Slon by jim ukázal, jestli n daném místě mohou svět či nikoliv. Ale abychom nezůstali jen u nohou. Ač je to k nevíře, slon může poslouchat také chobotem, na kterém má podobné senzory jako u chodidel. A do třetice jsou tu již zmiňované uši, které samozřejmě neslouží jen jako vějíře, ale dokáže díky nim dobře poslouchat zvuky, které se šíří vzduchem. Jsou na tom podobně jako zástupci čeledi zlatokrtovitých. Tito hmyzožravci mají totiž tak vyvinuté ušní kosti, že dokážou slyšet hořící trávu na vzdálenost několika mil.

obrazek

Jak slyší zvířata

  • Liška rozlišuje nejen velice slabé zvuky, ale i směr, odkud přicházejí.
  • Netopýři se podle sluchu orientují v prostoru vysíláním zvukových signálů, které my vůbec neslyšíme. Netopýři mohou například slyšet "dupot" hmyzu.
  • Psimohou slyšet zvuky v rozsahu od 40 do 46 000 hertzů a koně od 31 do 40 000 hertzů.
  • U hmyzu jsou sluchové orgány uloženy v tykadlech (komáři), na končetinách (cvrčci) nebo na hrudi (noční motýli). Moucha vnímá zvuk pomocí jemných chloupků, které reagují na závan vzduchu. Proto je těžké ji zabít.
  • Naopak plazi obecně nemají dobrýsluch. Ušní otvory nebo ušní bubínky jsou viditelné po stranách hlavy. Hadi uši nemají a jsou víceméně hluší. K vnímání zvuků mají jiné schopnosti.

zpracovala Králíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře